ID-100105353 zirconicusso www.freedigitalphotos.net

Autorem fotografie je „zirconicusso“, obrázek pochází z databáze FreeDigitalPhotos.net

Na únorové setkání Klubu zdraví v Chotěboři se těším už téměř rok předem. Mluvit se totiž bude o čaji. Tedy ne, že bych byl nějaký skvělý znalec a čajomil, jen si u čaje rád posedím, prostě už jen pro tu obětovanou chvíli. Nějaký anonym za mě tuto myšlenku zformuloval takto: „Pití čaje je jako klidná příjemná procházka zahradou a pití kávy je jako kvapná cesta do kanceláře.“

Jedno staré anglické přísloví říká: „The path to Heaven passes through a teapot“, tedy: „Cesta do nebe vede kolem čajové konvice“. Nevím, kudy nebo s kým byste do nebe šli nejraději, ale tak nějak matně tuším, že osamocení mají tu cestu těžší. Jakou to má souvislost? No přeci si nebudete den co den dělat konvičku sami pro sebe, není-liž pravda?

Jeden slavný Angličan – Winston Churchill, pronesl roku 1942 tuto větu: „Čaj je pro armádu důležitější než munice“, a podřídil této větě i zásobování. Vojáci na frontě by možná nesouhlasili, ale je pravda, že Američané ve druhé světové válce zásobovali své vojáky Coca-Colou. Němci si zase pro své vojáky objednávali velké množství koka ořechů. Po smíchání s čokoládou a kávou získali velice energeticky výživnou čokoládu. Zásobovali jí letce, aby zůstávali svěží, stejně tak tankisty a později i pěchotu. Více najdete ve hledači po zadání hesla Scho-Ka-Kola. Společnou složkou pro všechny zmíněné potravinové doplňky je kofein. Mimochodem i o něm bude v našem povídání o čaji řeč.

Jaký čaj popíjíte nejraději vy? Já se přiznám, že mám nejraději ten zázvorový. Podle pana Winstona by sice nebyl pro armádu tak důležitý, protože v něm žádný kofein není, zato ale dokáže pořádně převálcovat nachlazení. Navíc má říz a je výtečný. Protože u mě má protekci, najdete návod na jeho výrobu i v našem pravidelně vydávaném sešitku, který vydáváme ke každému setkání Klubu zdraví Chotěboř.

Klub zdraví Chotěboř se schází pravidelně každý měsíc, vždy v předem určený čtvrtek od 17:30 v Obchůdku u Mandlů na ulici Krále Jana v Chotěboři, kousek od náměstí. Naše únorové setkání se konkrétně koná 25.2.2016.

Mějte se úžasně – a nezapomínejte, že to není samo sebou.

Váš Aleš Kocián