Zázvor. Před staletími si soužití s ním mohli dopřát jen ti bohatší. Jeho značně exotický původ ho k tomu přímo předurčoval. Tehdy jejich životům více než nyní dodával nejen tu správnou chuť a vůni, ale často se stával i životně důležitým bojovníkem v dobách cholery a moru.

zázvor

Dnes se s ním již můžeme potkávat pravidelně a nejrůznějším způsobem nás může uchvátit. Patří totiž k velice účinným bylinám a látky v něm obsažené vám pomohou přečkat ve zdraví nejen zbytek letošního podzimu, ale hlavně celý čas zimy. Věřte mi, že to bude platit i příští rok.

Možná patříte mezi ty, komu zázvor smrdí, nebo je to naopak první položka, kterou pravidelně obnovujete při nákupech ovoce a zeleniny. Ať tak nebo tak, určitě vám bude stát za to otevřít sešitek, který jsme na setkání Klubu bezlepkového vaření v listopadu rozdávali. Člověk by přeci neměl žít pouze podle svých předsudků, viďte?

Hérakleitos z Efesu, muž, kterého dnes známe jen podle jména. Podle toho, co se z jeho díla dochovalo, víme, že neměl rád lidskou stádovitost.  Škarohlíd by řekl, že neměl rád lidi. Jenže já ho neznal, a když říká: „Díky nemoci známe hodnotu zdraví, díky zlu hodnotu dobra, díky hladu sytost, díky únavě odpočinek,“ nemohu s ním než souhlasit.

„Nevěřte všemu, co se vám k věření předkládá: Zkoumejte vše a přesvědčujte se o všem sami!“ To je citát z úst Jana Amose Komenského. Je to výzva pro mě i pro vás, a nemusí se týkat jen receptů se zázvorem. Budu se těšit na viděnou na některém z dalších našich setkání. Budete vítání, ať už jste zdraví, nebo nemocní. Přijďte si mezi nás třeba jen tak posedět. Třeba zrovna budeme vařit zázvorový čaj.

Aleš Kocián

kazatel Církve adventistů v Havlíčkově Brodě

 

PS: Listopadové setkání dopadlo výborně, pochutnali jsme se, popili dobrý čaj a předem se těšíme na prosincové setkání, ve čtvrtek 12.12.2013, opět na domečku v Chotěboři. Začínáme jako obvykle v 17:30 a téma zní nejednoznačně. VÁNOČNÍ ČAS. Může se za něj schovat touha po odpočinku, duchovní rozměr vánoc, vůně cukroví, cesta na pohotovost s kostí v krku, nebo gumové rukavice a pot na čele při vánočním úklidu. Co přinesete vy?