Milí čtenáři,

pro poslední předprázdninové setkání Klubu zdraví ve čtvrtek 18. 6. jsme si vybrali letní téma – zdravé, chutné, čerstvé saláty. Prostě taková radost do žaludku, klidně i samostatná večeře, nebo třeba barevné doplnění prostřeného stolu.

Saláty se hodí do krámu z mnoha důvodů. Můžete je považovat za nástroj na hubnutí, a třeba na tom i vydělat, když o tom vydáte kuchařku. Můžete si je použít jako nástroj pro prodej svých produktů, když vyrábíte zrovna majonézy. Můžete z nich udělat i kalorickou bombu, ale když to vydáváte za salát, lidi vám to zblajznou i s navijákem…

V našem pravidelném sešitku, který připravujeme ke každému setkání, se dočtete mimo jiné o historii salátů a najdete v něm mnoho receptů i s odkazy na zdrojové stránky. Abyste si ale nenechali ani v létě snadno věšet bulíky na nos, připojili jsme rozhovor s chotěbořskou rodačkou, dokumentaristkou Andreou Culkovou, o skryté hrozbě dneška – cukru. Cukrová lobby se nás snaží přesvědčit, že stačí skryté zlo vycvičit, vyběhat, a klidně si ho můžeme baštit dál. Nebo, že třeba stačí pár týdnů jíst k večeři saláty, a budete slim, postaru štíhlí. Proto si nemyslete, že se takové téma salátů netýká :-).

Ať jsou vaše oči v létě otevřené, (v přímém slunci samozřejmě kryté UV sklíčky), na druhou stranu si určitě dopřejte i odpočinek a občas je zavřete. Mimochodem, také o odpočívání bude v našem klubu zdraví řeč, mrkněte na termínovník příštích setkání – odpočinek bude středem našeho zájmu na říjnovém setkání.

Ať vás sluníčko nespálí, jen ohřeje, ať si na vás nikdo zbytečně nenamastí kapsu, (nejen o dovolené), a ať se zase po prázdninách můžeme ve zdraví sejít.

Popřeji vám na závěr ještě dvěma citáty. Ten první je z Knihy knih: Pokládá se někdo za moudrého a zkušeného? Ať tedy prokáže svou moudrost jemným a krásným jednáním. (Bible – List Jakubův 3,13, překlad Slovo na cestu). K tomu italský spiovatel a pedagog Pino Pellegrino dodává: Dobré způsoby nespočívají v tom, že nepolijeme omáčkou ubrus, ale že to přehlédneme, pokud se to někomu stalo!

Krásné léto

Aleš Kocián – lektor klubu zdraví Chotěboř